Szkło budowlane

Szkło budowlane
Już od dawna szkło jest jednym z głównych elementów budowlanych. To dzięki niemu powstają tak okazałe i piękne budowle jak Kryształowy Pałac na Słowacji czy Holenderski Instytut Dźwięku i Obrazu.
Szkło, które dotychczas głównie wstawiano w formie okien i drzwi, dziś stanowi ściany, sufity, a nawet podłogi i schody. Coraz częściej spotykamy się z oryginalnymi pomysłami na zastosowanie szkła w budownictwie. Niektórych może to zastanawiać, bo jak szkło może nam służyć jako ściana, przecież nie ma to jak solidny ceglany budynek? Nic bardziej mylnego. Budowle z cegły i betonu są solidne, owszem, ale dzięki zastosowaniu szkła również możemy czuć się bezpiecznie, a przy tym mamy wrażenie większej przestrzeni i całe mnóstwo tak bardzo potrzebnego Nam światła, które napełnia Nas energią do życia. Szkło budowlane pozwala nadawać budynkom ciekawe, nietuzinkowe kształty i tworzy wrażenie budowli „z duszą”, jak na przykład Basque Health Department Headquarters w Hiszpanii.
W celu pokazania jak szerokie zastosowanie ma szkło budowlane i jak bardzo może być odporne, poniżej przedstawiamy podział szkła w zależności od jego właściwości i techniki wykonania.
Szkło budowlane dzielimy na:
* float – jego idealna gładkość i przejrzystość (brak zniekształceń) oraz polerowaną powierzchnię uzyskuje się w wyniku krzepnięcia masy szklanej na powierzchni roztopionego cynku.
O szkle powstającym w wyniku procesu technologicznego FLOAT mówi się, że jest bezbarwne. Nie do końca tak jest, ponieważ obecne w nim jony żelaza zabarwiają je na lekko zielonkawy odcień, który jednak widoczny zaczyna być na krawędziach grubszych tafli szkła.
Zastosowanie szkła typu FLOAT:
– drzwi całoszklane, drzwi przesuwne, ściany działowe, kabiny prysznicowe, balustrady szklane (…)
* dźwiękochłonne (zaklasyfikowane jako bezpieczne) – nazwa wzięła się od dźwiękochłonnej folii poliwinylbutarylowej (PVB), którą wkleja się pomiędzy dwie tafle szkła, w wyniku czego uzyskuje się szkło stosowane do izolacji dźwiękowej/tłumienia hałasu. W zależności od grubości sklejonych warstw osiąga się izolację akustyczną w granicach Rw-30-52 dB. Dodatkowo tego rodzaju tafle szklane odporne są na działanie czynników atmosferycznych i ścieranie.
Zastosowanie szkła dźwiękochłonnego:
– fasady budynków położonych w miejscach o dużym natężeniu hałasu, szklane ścianki działowe wewnętrzne, okna i świetliki dachowe, ogrody zimowe, wiatrołapy
* laminowane VSG (zaklasyfikowane jako bezpieczne) – powstaje w wyniku sklejenia kilku warstw tafli szklanych trudno rozciągliwą folią PVB (laminuje się, czyli skleja folią bezbarwną lub kolorową). W zależności od grubości zastosowanych tafli szklanych typu float oraz od ilości folii PVB możemy uzyskać szkło: antywłamaniowe, kuloodporne, ochronne, ognioodporne.
Zastosowanie tego rodzaju szkła ma na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa, np. podczas wybuchu szkło ognioodporne może popękać pod wpływem siły uderzenia, ale wciąż posostanie przyklejone do elastycznej folii PVB, dzięki czemu ryzyko zranienia się jest zmiejszone do minimum.
Szyby bezpieczne laminowane określane są w klasach:
– O1 i O2 – ochrona przed zranieniem
– P1 i P2 – ochrona przed zranieniem, odporne na uderzenia, trudne do rozbicia (przy zastosowaniu odpowiedniej ilości i grubości szkła i folii można uzyskać np. szyby kuloodporne)
Zastosowanie szkła laminowanego VSG:
– ścianki szklane, drzwi, świetliki, okna
* hartowane ESG (zaklasyfikowane jako bezpieczne) – powstaje w wyniku hartowania (po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury, czyli ok. 700stopni C, szkło zostaje szybko schłodzone zimnym powietrzem). Hartowanie szkła zwiększa jego wytrzymałość i sprawia, że jest odporne na różnice temperatur. Po zahartowaniu tafla szklana jest miękka w środku, a twarda na zewnątrz, dzięki czemu w razie stłuczenia szyba rozpada się na maleńkie kawałeczki o zaokrąglonych krawędziach, co zapobiega ewentualnemu skaleczeniu. Jeśli przed hartowaniem tafla szklana zostanie pomalowana dzięki czemu nadamy jej oryginalny, nietuzinkowy wygląd.
Zastosowanie szkła hartowanego ESG:
– w drzwiach szklanych, ściankach działowych całoszklanych, fasadach całoszklanych, kabinach prysznicowych, w formie ekranów kuchennych
* przeciwpożarowe (zaklasyfikowane jako bezpieczne) – powstaje w wyniku sklejenia dwóch lub więcej tafli szkła hartowanego, specjalnie do tego przygotowanym żelem (krawędzie tego rodzaju tafli szklanych zabezpiecza się specjalną folią aluminiową, która chroni warstwę żelu przed substancjami agresywnymi zawartymi w powietrzu lub wodzie, które mogą doprowadzić do utraty specjalnych właściwości ognioochronnych żelu). W razie pożaru warstwa ogniochronna w postaci żelu pęcznieje i z przezroczystej staje się zmatowiała, w wyniku czego ciepło przekazywane jest do kolejnej warstwy, ograniczając przedostawanie się dymu, płomieni i gazów poza obszar, w którym wybuchł pożar. Z tego wniosek, że im więcej warstw szkła i żelu, tym dłużej zatrzymamy ogień w jednym miejscu.
Szkło przeciwpożarowe klasy E może również występować jako jednowarstwowe tzw. monolityczne, wzmocnione termicznie (dodatkowo może być zbrojone siatką).
> Klasyfikacja ogniowa kryteriów użytkowych szkła bezpiecznego (wg EN 13501-2).
Oznaczenia literowe:
E – szczelność ogniowa (zatrzymuje napływ gazów, dymu i ogranicza rozprzestrzenianie się ognia poza strefę, w której wybuchł pożar)
W – redukcja natężenia promieniowania cieplnego
I – zwiększona redukcja promieniowania cieplnego
Czym są cyfry widniejące przy oznaczeniu literowym klasyfikacji ogniowej?
Jest to indeks liczbowy wyrażający minimalny czas (zapisywany zawsze w minutach), w którym powinny zostać zachowane właściwości użytkowe szkła przeciwpożarowego podczas ewentualnego pożaru. Na przykład:
E30 – oznacza podstawową ochronę ogniową zachowaną przez minimum 30 minut;
EW60 – Podwyższona ochrona ogniowa poprzez redukcję natężenia promieniowania cieplnego po stronie nienagrzewanej zachowana przez minimum 60 minut;
EI120 – Pełna izolacyjność ogniowa (Podstawowa ochrona ogniowa + skuteczna blokada promieniowania ciepła do chronionej strony przegrody ogniowej) zachowana przez minimum 120 minut.
Indeks liczbowy w zależności od kryteriów użytkowych szkła może przyjmować różne wartości:
E oraz EW = 20, 30, 60, 90 i 120;
EI        = 15, 20, 30, 45, 60, 90, 120 i 180
Zastosowanie szkła przeciwpożarowego:
– E oraz EW: fasady, drzwi, przegrody wewnętrzne i inne konstrukcje szklane, które muszą spełnić przynajmniej wymagania klasy ogniowej E/EW
– EI: wyjścia ewakuacyjne, drzwi ewakuacyjnych do klatek schodowych, ścianki działowe, przeszklenia dachowe, drzwi przesuwne
* zbrojone (zaklasyfikowane jako bezpieczne) – jest to walcowane szkło płaskie, powstaje w wyniku zatopienia w jego strukturę stalowej siatki (wielkość oczek ok. 12,7mm), która zwiększa wytrzymałość tafli szklanej. Szkło zbrojone jest bardzo wytrzymałe zarówno na duże obciążenia jak i kontakt z wysoką temperaturą i przez to również może służyć jako konstrukcja przeciwpożarowa (podczas pożaru szyba może popękać, ale się nie rozpadnie).
Zastosowanie szkła zbrojonego:
– przeszklenia dachów, daszki szklane, świetliki, drzwi oraz ścianki działowe i przegrody szklane
Słowniczek oznaczeń szkła:
Tafla szklana opisana jako 4.4.2 – oznacza to, że mamy do czynienia ze szkłem wielowarstwowym; są to 2 tafle grubości 4mm każda, sklejone 2 warstwami specjalnej folii(pojedyncza folia jest grubości 0,38mm)
VSG – szkło laminowane
ESG – szkło hartowane
TVG – szkło wzmacniane termicznie/półhartowane (nie jest szkłem zaklasyfikowanym jako bezpieczne – przy rozbiciu szyba pęka w podobny sposób jak zwykłe szkło)
PVB (poliwinylobutyralowa)- rodzaj folii stosowanej do sklejania szkła bezpiecznego
Obróbka krawędzi szkła hartowanego:
KGS – Zebrane brzegi, inaczej krawędź cięta/załamana przy użyciu narzędzi ściernych
KMG – Zeszlifowane brzegi, inaczej krawędzie szlifowane do uzyskania wymaganych wymiarów
KGN – brzegi wygładzane i szlifowane na całej długości (po zakończeniu tego procesu pozostaje matowa krawędź)
KPO – krawędzie polerowane na całej długości (po zakończeniu tego procesu krawędzie gładkie i pozbawione zmatowienia)
template-tresc.php